Fundacja ?Dajmy szansę?

Fundacja „Dajmy szansę” od czerwca 2011 r. realizuje na terenie gminy Milejów projekt „Hodujemy kurki szczęśliwe” współfinansowany ze środków Fundacji Wspomagania Wsi w ramach konkursu „Ochrona różnorodności biologicznej naszą szansą – 2011”. Konkurs ten zakłada udzielenie dotacji na pomysły realizowane we wsiach i miasteczkach do 6 000 mieszkańców, uczące, jak w sposób zrównoważony chronić zagrożone gatunki zwierząt i roślin,  ich siedliska oraz rodzime rasy zwierząt hodowlanych i rodzime gatunki roślin uprawnych i ozdobnych.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło zgłosić projekt, którego celem będzie aktywizacja społeczna mieszkańców wsi i małych miasteczek połączona ze zrównoważoną ochroną zagrożonych gatunków zwierząt i roślin  – nasza fundacja postawiła na kurki zielononóżki – ptaki pamiętane przez osoby starsze z podwórek ich rodziców, ale w chwili obecnej rzadko spotykane przy naszych domach, dodatkowym atutem przemawiającym za kurkami była ich uroda, stanowią piękną ozdobę obejścia oraz korzyści płynące ze spożywania jajek.

W ramach projektu 12 gospodarstw we wsiach Jaszczów i Milejów prowadzi hodowle kur zielononóżek kuropatwianych, rasy zagrożonej wyginięciem,. znajdujących się na opracowanej przez FAO „Czerwonej Liście” zwierząt zagrożonych wyginięciem. Według danych FAO, około 30 proc. ras zwierząt gospodarskich jest zagrożonych wyginięciem w związku z intensyfikacją produkcji zwierzęcej.

Osoby chętne do podjęcia hodowli wzięły udział w szkoleniu , na którym dowiedziały ciekawych informacji o rasie kur zielononóżek, konieczności utrzymania tej rasy oraz sposobów w jaki zapewnić najlepsze warunki ich hodowli. Wszyscy uczestnicy szkolenia brali w nim aktywny udział, pytając o szczegóły hodowli, zwyczaje kurek, najlepsze sposoby karmienia i możliwości rozmnażania. Szkolenie prowadzone były przez Pana Andrzeja Witkowskiego, adiunkta na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Po nabyciu podstaw teoretycznych do prowadzenia hodowli gospodarze uczestniczący w projekcie, otrzymali stado kur do swoich gospodarstw wraz z paszą niezbędną do ich odżywiania w początkowym okresie hodowli. Przekazywane były kurki jednoroczne, już odchowane, które w drodze do punktu odbioru znosiły nawet jajka. Kurki zostały zakupione w hodowli stada zachowawczego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Po okresie „zadomawiania się „ w kurnikach, kurki zaczęły regularnie przynosić korzyści w postaci jajek.  Jajka od Zielononóżek są niezwykle cenionym produktem, ponieważ w stosunku do zwykłych jajek zawierają mniej cholesterolu, pomimo iż mają mniejszy rozmiar od jajek „zwykłych kur”, to ich żółtko jest naturalnych rozmiarów. Jak niesie plotka w Warszawskich marketach jedno takie jajeczko kosztuje 1,5 zł.

Uczestnicy Projektu w jego ramach zobowiązali się do przekazywania jajek do instytucji użyteczności publicznej, żeby się podzielić czymś dobrym, do tej pory zostało już przekazane 100 jajek do Przedszkola Samorządowego w Milejowie, gdzie zostały wykorzystane do przygotowania posiłków dla przebywających tam maluszków oraz ok. 100 jajek przekazano do Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie, jako pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Po okresie zimowej przerwy planowane jest dalsze przekazywania jajek dla potrzebujących.

Osoby zainteresowane informacjami szczegółowymi o kurach zielononóżkach, prowadzeniu hodowli zapraszamy na stronęwww.dajmyszanse.org.pl