„Tu rodziła się Solidarność Rolników” - wystawa IPN

Od 21 kwietnia do 20 maja przed Urzędem Gminy Milejów mieszkańcy mogą oglądać wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej „Tu rodziła się Solidarność Rolników”. W 2020 roku przypadała 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność Wiejska”, następnie NSZZ RI ,,Solidarność” – związku zawodowego o charakterze rolniczym, mającego wpływ na samorządną i niezależną organizację rolnictwa indywidualnego w Polsce. Milejów jest szczególnym miejscem dla historii samorządnego ruchu ludowego w skali Lubelszczyzny oraz całej Polski, gdyż właśnie tutaj formował się pierwszy w Polsce niezależny ruch chłopski po 1947 roku – Komitet Samopomocy Chłopskiej Ziemi Lubelskiej.

Z tej okazji IPN przygotował wystawę składająca się z dwóch części: ogólnopolskiej oraz regionalnej. Wystawę uroczyście otworzył prezes IPN dr Jarosław Szarek, w towarzystwie świadków wydarzeń sprzed 40 lat.

Czytaj więcej...

Obchody 50-lecia pożycia małżeńskiego

W piątek 13 grudnia br. w Urzędzie Gminy Milejów miała miejsce niezwykła uroczystość. 7 par z naszej gminy obchodziło złote gody. W ciepłej atmosferze, otoczeni bliskimi nasi jubilaci odebrali z rąk Wójta Gminy Milejów Tomasza Surysia pamiątkowe legitymacje oraz medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Ceremonia została uświetniona przez zespół „Zapłocianie”, który przygotował dla zebranych muzyczną niespodziankę.

Czytaj więcej...

154 Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego

Obchody upamiętniające wybuch Powstania Styczniowego odbyły się przy powstańczym kopcu w Klarowie. Uroczystość patriotyczną zorganizowali: Towarzystwo Przyjaciół Milejowa oraz Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej w Milejowie.

Organizatorom bardzo dziękujemy za przygotowanie i organizację obchodów.

Czytaj więcej...